Wieża Bracka i znajdujące się tuż obok Lubańskie Centrum Historyczne (LCH) przyciągają coraz większą liczbę odwiedzających.
Zjawisko to dowodzi, że zainteresowanie przeszłością regionu stale wzrasta. Aby nie być gołosłownym, przyjrzymy się konkretom. W bieżącym roku Wieżę Bracką zwiedziło blisko 1000 osób. 3 wystawy w Lubańskim Centrum Historycznym obejrzała podobna liczba ludzi. W zajęciach poświęconych dziejom Lubania i jego okolic przeprowadzonych w LCH uczestniczyło 380 osób, 4 osoby uzyskały pomoc w trakcie pisania prac magisterskich dotyczących małej ojczyzny, 2 osoby korzystały regularnie z doradztwa w zakresie odczytywania wczesnonowożytnych niemieckich rękopisów, znaczna liczba osób i stowarzyszeń otrzymywała informacje dotyczące historii regionu, kilkaset osób obejrzało 2 inscenizacje historyczne koordynowane i współorganizowane przez LCH, a przygotowany przez Łużyckie Centrum Rozwoju i LCH film pt. „Zwiedzanie Wieży Brackiej” zobaczyło ok. 6000 tys. osób (www.Luban.pl/Turystyka)
Przedstawione powyżej liczby mówią same za siebie. Historia regionu staje się popularna. Ludzie chcą pogłębiać wiedzę o najbliższym otoczeniu. Należy podkreślić, że propagowaniem dziejów regionu zajmują się równocześnie Muzeum Regionalne, Archiwum Państwowe, stowarzyszenia oraz osoby niezrzeszone. Znaczna liczba sukcesów odniesionych przez mieszkańców Lubania w popularyzowaniu historii polskich Górnych Łużyc, pozwala zaliczyć nasze miasto do grona liderów w budowaniu tożsamości regionalnej.