Chociaż Lubań tuż po Loebau jest najmniejszym miastem Górnych Łużyc i liczy zaledwie 5 tys. mieszkańców, to tętni życiem i handlem niczym mały Magdeburg. - tak w 1804 roku do mademoiselle Lousie Naumann pisał niemiecki poeta, Gottlieb Hiller. Wszystkich zainteresowanych tym kto, co i jak jeszcze napisał o naszym mieście oraz tym, co przez wieki działo się wokół Drogi Świętego Jakuba zapraszamy do lektury najnowszej książki „Lubań – miasto, ludzie, droga”.
Nowa pozycja wciąż rosnącego zbioru lubanaliów jest owocem konferencji, która odbyła się w styczniu bieżącego roku w Lubańskim Centrum Historycznym. Znajdziemy w niej zbiór tekstów osnutych wokół wątku europejskiej arterii, którą płynęły nie tylko rzesze podróżnych i ogromne ilości towarów, ale i idee. Lokalni dolnośląscy historycy przedstawiają w swoich tekstach sakralny, społeczny i militarny aspekt funkcjonowania szlaku, prezentują nam także) materialne i piśmiennicze pamiątki, warto odnotować, że książka jest bogato ilustrowana fotografiami.
Z każdą konferencją nasze miasto odkrywa kolejny rąbek swojej fascynującej przeszłości. Każde następne spotkanie tych, dla których lokalna historia jest pasją i wyzwaniem, to możliwość dołożenia kolejnego elementu, puzzla pozwalającego na pełniejsze ukazanie i uszeregowanie wiedzy na temat skomplikowanych losów naszej Małej Ojczyzny. Wiemy o niej coraz więcej. Jednak wciąż niedostatecznie dużo. Żywię nadzieję, że książka ta wypełni kolejną lukę w naszej wiedzy i rzuci więcej światła na związki Lubania z Via Regia i Camino de Santiago. (fragment przedmowy Burmistrza Lubania)
Książkę można kupić w Informacji Turystycznej, dostępna będzie także w bibliotekach, w tym w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lubaniu i bibliotekach szkolnych, zachęcamy wszystkich do lektury!
Red.