Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
22-07-2014

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Lubaniu zaprasza na promocję książki Szymona Wrzesińskiego i Krzysztofa Urbana "Skarby i depozyty III Rzeszy ukryte na Dolnym Śląsku". Spotkanie z autorami odbędzie się dn. 08.08.2014 r. godz 17:00 w Czytelni Biblioteki (Rynek- Ratusz). Promocji towarzyszyć będzie wystawa ze zbiorów K. Urbana "Przedwojenne widoki pałaców pod Lubaniem" oraz prelekcja Piotra Kucznira.

Jest to książka, zawierająca wiele dotąd niepublikowanych zdjęć oraz cytaty wielu nieznanych dotąd dokumentów przechowywanych w polskich oraz niemieckich archiwach. Nie brakuje tu wielu perełek, np. relacji świadków, czy wypowiedzi osób zatrudnionych obecnie w polskich Muzeach. Poniższa publikacja skupia się nie tylko na ukrywaniu przez Niemców dokumentów i dzieł sztuki, lecz również na polskich działaniach poszukiwawczych, zabezpieczających i rewindykacyjnych w okresie powojennym. Dzięki temu Czytelnik ma możliwość dowiedzenia się, jakie prowadzono poszukiwania na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku, co udało się odnaleźć na obszarze kilku dolnośląskich powiatów (lubańskim, lwóweckim, złotoryjskim, zgorzeleckim).
Po zaprezentowaniu książki Szymon Wrzesiński zaprezentuje wykład z pokazem multimedialnym pt. „Poszukiwania skarbów w powojennym Lubaniu”. Autor opowie m.in. o losach bezcennego rękopisu Marcina Lutra – uznanego przez ostatnich kilkadziesiąt lat za zaginiony. Dolnośląski historyk wyjaśni, jak trafił na jego ślad i gdzie udało mu się go odnaleźć! Ponadto uczestnicy spotkania dowiedzą się, jakie osoby i czego szukały w ruinach miasta na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku.
Z dodatkowych atrakcji warto wspomnieć o wystawie dawnych widoków pałaców rozlokowanych w okolicach Lubania. Ekspozycję przygotuje w lubańskim ratuszu drugi ze współautorów książki Krzysztof Urban.
Na koniec przybyli goście będą mogli wysłuchać prelekcji przygotowanej przez Piotra Kucznira, wiceprezesa „Stowarzyszenia Zamek Czocha”. Znany regionalista opowie o nader tajemniczym zakładzie funkcjonującym pod koniec wojny w Lubaniu, zwanym „Gema Werke”. Ponadto wyjaśni, co kryło się pod kryptonimem… „Łoże z baldachimem”!
 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...