W tym roku już po raz dwunasty obchodziliśmy dzień 1 Marca, jako święto poświęcone pamięci Żołnierzom Wyklętym, czyli żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Zostało ono ustanowione przez Sejm RP dnia 3 lutego 2011 roku, a projekt ustawy rok wcześniej skierował do Sejmu ówczesny prezydent - Lech Kaczyński. Uchwalenie święta jako Narodowego Dnia Pamięci było formą uczczenia walki i ofiary oraz bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku Ci, o których mówimy Ostatni Partyzanci Podziemia Niepodległościowego.
Z tej okazji w naszej szkole miało miejsce wiele akcji propagujących wiadomości o trudnych czasach najnowszej historii Polski. Nasi uczniowie mogli wziąć udział m.in. w konkursie ogólnopolskim pt. „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”, z kolei dla uczniów aktywnych fizycznie został zorganizowany przez nauczycieli zajęć wychowania – fizycznego bieg pt. „Tropem wilczym” (największe tego typu przedsięwzięcie sportowo-edukacyjnym na świecie), a w ciągu całego tygodnia 28.02.- 4.03.2022r. wszyscy nauczyciele historii przeprowadzili w klasach IV- VIII zajęcia tematyczne dotyczące Bohaterów Niezłomnych. Ponadto dnia 1.03.2022r został zorganizowany wyjazd na Zamek Czocha, celem udziału w zajęciach warsztatowych.
W wycieczce na Zamek Czocha mogli wziąć udział chętni uczniowie klas starszych (VII-VIII), a naszym przewodnikiem, prelegentem i prowadzącym był pan Piotr Kucznir (znany regionalista, przewodnik, popularyzator historii oraz autor licznych książek i artykułów o tajemnicach naszej małej ojczyzny). Nasz prowadzący miał bardzo trudne zadanie, ale stanął oczywiści na jego wysokości, potrafił bowiem połączyć informacje związane z Żołnierzami Wyklętymi z pełną tajemnic i ciekawostek historią Zamku Czocha. Dzięki wykorzystaniu materiałów źródłowych, map, listów oraz selekcji i doboru tematów, wiadomości przekazywane uczniom spotkały się tym razem z niezwykłym wręcz przyjęciem. Ponadto pokaz broni używanej przez Żołnierzy Wyklętych stał się przyczynkiem do rozmowy na temat toczącej się obecnie wojny w Ukrainie. Przeszłość spotkała się więc z teraźniejszością, a historia pokazała, że kołem się toczy…
Nasze spotkanie niech podsumują słowa piosenki, które zawierają ponadczasowe przesłanie: „Niezłomni bohaterowie, przez historię zapomniani, ale młode pokolenie dba by o nich pamiętali, za nas życie oddawali, w walce z okupantami, po to byśmy mogli być Dumnymi Polakami!!!”
Agnieszka Franczak