W lubańskich szkołach zostały zrealizowane profilaktyczne programy dla uczniów z zakresu uzależnień. Nie zabrakło również szkolenia dla nauczycieli, które dotyczyło wspierania wychowanków.
Na początku kwietnia Gmina Miejska Lubań podpisała umowy na realizację programów profilaktycznych kierowanych do społeczności szkolnych lubańskich podstawówek. Jak skutecznie wspierać dzieci i młodzież? Co sprzyja nadużywaniu Internetu? Czy rozumiem swoje emocje? Czym jest asertywność? I przede wszystkim czy znam swoją wartość? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczniowie i pedagodzy z Lubania.
Nauczyciel na piątkę
Grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 2 wzięło udział w szkoleniu z programu profilaktycznego pn. Golden5 (Złota Piątka) Zajęcia kierowane do wychowawców nastolatków miały na celu przygotować ich do wspierania podopiecznych w zakresie osiągnięć szkolnych i rozwoju osobistego. Jednocześnie szkolenie uczyło radzenia sobie ze zróżnicowaniem w klasie i częstym zjawiskiem wykluczenia.
Dziękuję, nie piję!
W SP1 i SP2 poruszono zagadnienie związane z wczesną profilaktyką alkoholową. Program pn. DEBATA z obszaru profilaktyki uzależnień od alkoholu miał na celu zmniejszenie konsekwencji używania substancji psychoaktywnych oraz ograniczenie zachowań ryzykownych związanych z alkoholem. Jednocześnie prowadzący, przy użyciu metod aktywizujących, starali się zmodyfikować obiegowe przekonanie młodzieży np. że nie ma zabawy bez alkoholu.
- W trakcie zajęć nasza młodzież dowiedziała się, jak zapobiegać przedwczesnemu sięganiu po alkohol i poznała konsekwencje picia go. Ponadto program promował zdrowy styl życia, kształtowanie systemu wartości czy postawy asertywne wobec presji rówieśniczej. Warto dodać, że siódmo- i ósmoklasiści chętnie oraz z zaangażowaniem brali udział w „Debacie”. Wypowiadali się, przytaczając argumenty, wychodzili z inicjatywą pytań i samodzielnie wyciągali wnioski. Mamy nadzieję, że realizacja programu przyniesie pozytywne efekty w przyszłości – podsumowała warsztaty Szkoła Podstawowa nr 1 w poście zamieszczonym na szkolnym Facebooku.
Znam siebie
Wszystkie lubańskie podstawówki skorzystały z programu profilaktycznego pn. "Stawiam na siebie" z obszaru profilaktyki uzależnień behawioralnych. Na zajęciach rozmawiano o korzystaniu z komputera i Internetu oraz hazardzie. Duży nacisk położono również na emocje, komunikację, asertywność czy stres. Spotkanie końcowe poświęcone było budowaniu zdrowej samooceny.
Zadanie sfinansowano ze środków przeznaczonych na realizację Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Lubaniu na 2024 rok.
(ŁCR)