Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
27-02-2012

 

  Historia Szkoły


        Dnia 1 września 1960 roku nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszej po wojnie, nowo wybudowanej, siedmioklasowej, Szkoły Podstawowej nr 5 w Lubaniu. Była to pierwsza nowa szkoła, nie tylko w mieście, ale i w powiecie lubańskim, toteż i radość była ogromna. Na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 1960/1961 przybył wicedyrektor Wrocławskiego Okręgu Szkolnego mgr Marian Marciniec. Naukę w nowej szkole rozpoczęło 1095 uczniów w 26 oddziałach pod opieką 23 nauczycieli. Kierownikiem szkoły był Henryk Czuj, a jego zastępcą Irena Bardziejewska.
Szkoła rozwija się prężnie przez wiele lat. Uczniowie pod opiekę kadry nauczycielskiej zdobywają znaczące miejsca w konkursach i zawodach sportowych.
Dnia 1 marca 1969 roku maleje liczba uczniów w szkole, bo 430 uczniów i 9 nauczycieli odchodzi do nowej Szkoły Podstawowej nr 6. W roku szkolnym 1970/71 podzielono uczniów na 3 grupy wiekowe: pacholęta, sztubaków i żaków.
W roku 1972/73 dyrektor szkoły Henryk Czuj powołany został na stanowisko Gminnego Dyrektora Szkół, a w roku następnym uruchomiona została zbiorcza Szkoła Gminna.
W roku 1975 szkołę spotkał ogromny zaszczyt. Za całokształt pracy przyznano „piątce” Medal Komisji Edukacji Narodowej. Aktu dekoracji medalem dokonała w dniu 23 września 1975r . Wizytator Kuratorium Oświaty i Wychowania w Jeleniej Górze p. Janina Ratajska.
Przez kolejne 10 lat nasza szkoła funkcjonowała jako zbiorcza Szkoła Gminna, do której dowożono uczniów z Henrykowa, Radostowa, Pisarzowic, Radogoszczy, Mściszowa i Kościelnika. Funkcję dyrektora szkoły do roku 2004 sprawowali kolejno: p. H.Czuj, p. S. Ignaszak, p. St. Skowroński, p. T. Rogińska - Hojszyk i p. H, Smyczek.
Liczącym się sukcesem uczniów naszej szkoły było:
• zajęcie I miejsca przez chór szkolny w Eliminacjach Wojewódzkich we Wrocławiu (1964r.)
• zajęcie I miejsca (trzykrotnie) przez dziecięcy zespół baletowy w wojewódzkich przeglądach zespołów artystycznych.
• I miejsce w wojewódzkich mistrzostwach piłki nożnej we Wrocławiu (1966r.) i wiele innych.
                  Od roku 1985 dyrektorem szkoły była pani Teresa Rogińska – Hojszyk. W roku 1999, kiedy wprowadzono reformę oświaty, w budynku SP nr 5 powstało Gimnazjum nr 2, a uczniowie Szkoły Podstawowej zostali przeniesieni do budynku wojskowego przy ul. Słowackiego 16. Wówczas funkcję dyrektora SP nr 4 pełniła pani mgr H. Smyczek.
Mimo trudnych warunków szkoła rozwijała się i uzyskała Certyfikat „Szkoły z klasą”. W roku szkolnym 2003/2004 rozpoczęliśmy naukę w macierzystym budynku przy ul. Kopernika 15, do którego wróciliśmy, gdyż Gimnazjum nr 2 zostało przeniesione do budynku przy ul. Mickiewicza 1 (byłe LO).

              Już na parterze budynku powita Cię hasło: „Uśmiechem witamy dzień”.

Jak wygląda dzisiaj szkoła z wieloletnią tradycją? Przyjdź i zobacz!

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...