Wystawy czasowe w 2024 r.
"Gryf - zamek nieznany"
wystawa otwarta 18 maja 2024 r. w sali ekspozycyjnej na parterze Ratusza, eksponowana w terminie 18.05.2024-18.06.2024 oraz po przerwie wakacyjnej 17.09.2024 - 03.05.2025, podsumowuje 4 lata badań archeologicznych na Zamku Gryf, przedstawia zabytki szklane, ceramiczne czy metalowe i ukazuje trudną drogę zamku od świetności przez ruinę do odbudowy i potencjalnej atrakcji turystycznej w przyszłości. (najwieksza gablota z kaflami jest eksponowana bez przerwy, jednakże pełna wystawa o zamku wraca 17.09.2024 r.)
"Minerały – arcydzieła natury"
Wystawa główna Sudeckiego Festiwalu Minerałów, wystawa eksponowana w Ratuszu w sali ekspozycyjnej na parterze od 05.07.2024 r. (Sudecki Festiwal Minerałów) do 31.08.2024 r. Dobrej klasy okazy mineralogiczne są często porównywane do dzieł sztuki. Na tej wystawie postaramy się zobrazować główne cechy, które powodują, że zwykły “kamień” staje się wyjątkowym “arcydziełem" stworzonym przez naturę. Barwa, forma i połysk to najważniejsze z nich. Na wystawie głównej zobaczycie kilkaset najwyższej klasy okazów mineralogicznych z całego świata – to będzie istna feeria barw i kształtów.
"Turmalinowy kalejdoskop"
wystawa eksponowana w Ratuszu w sali ekspozycyjnej na parterze od 05.07.2024 r. (Sudecki Festiwal Minerałów) do 31.08.2024 r. Turmaliny to najbardziej barwne ze wszystkich kamieni szlachetnych, występujące we wszystkich znanych kolorach. Nie dość, że poszczególne okazy mogą mieć różne kolory, to stosunkowo często kilka kolorów może występować w obrębie jednego kryształu. Zazwyczaj dominują barwy pastelowe i stonowane. Dużo rzadziej spotykamy okazy wielobarwne o mocno zróżnicowanych i intensywnych kolorach, a do zupełnych unikatów należą takie kryształy, w których dodatkowo barwne strefy układają się w geometryczne wzory – trójkąty, pierścienie czy – najbardziej pożądane przez kolekcjonerów – trójramienne gwiazdy. Plastry wycięte z tak właśnie zabarwionych turmalinów przypominają obrazy znane z dziecięcych zabawek – kalejdoskopów. Wysokiej jakości plastry z turmalinów są bardzo cenione przez znawców i często osiągają zawrotne ceny na rynku kolekcjonerskim. Na wystawie „Turmalinowy kalejdoskop” zaprezentujemy topowe okazy plastrów z turmalinów, które charakteryzują się nie tylko ciekawymi wzorami i intensywnymi barwami, ale i dużymi rozmiarami. Zaprezentujemy również całe sekwencje plastrów wyciętych z pojedynczych kryształów. Okazy, które zaprezentujemy na naszej wystawie będą pokazywane w Polsce po raz pierwszy.
"Agaty z kolekcji Thorstena Jacoba",
kolekcjonera z Łużyc (Niemcy), wystawa eksponowana w Ratuszu w sali ekspozycyjnej na parterze od 05.07.2024 r. (Sudecki Festiwal Minerałów) do 31.08.2024 r. Pasja kolekcjonerska Thorstena Jacoba rozpoczęła się bardzo wcześnie, gdy jako dziecko jeździł z ojcem geologiem na wycieczki do żwirowni, w poszukiwaniu agatów. Gdy miał 13 lat zaczął pomagać ojcu polerować okazy, a z czasem osiągał coraz lepsze rezultaty, w konsekwencji czego został zawodowym szlifierzem. Dziś wielu znanych kolekcjonerów powierza mu swoje najlepsze okazy do obróbki. Początkowo w zbiorach rodziców Thorstena znajdowały się głównie liczne okazy agatów litofizowych (thundereggs) z Niemiec. Jacob kontynuując rodzinną tradycję postawił rozbudować kolekcję i uzupełnić ją o okazy agatów litofizowych z całego świata. W tym celu odbył szereg wypraw – do Chin, Argentyny i USA – co zaowocowało rozbudową rodzinnej kolekcji. Na Sudecki Festiwal Minerałów zaprezentowanych zostanie 100 najlepszych okazów z jego zbiorów.
"Obrazy wykrystalizowane",
wystawa prac Olgi Orlińskiej Szczyżowskiej, wystawa eksponowana w Ratuszu w sali na I pietrze od 05.07.2024 r. (Sudecki Festiwal Minerałów) do 31.08.2024 r. W tym roku poza ekspozycjami sensu stricto mineralogicznymi na Festiwalu zagościła wystawa sztuki powiązanej z mineralogią. Na pracach prezentowanych w ramach wystawy „Obrazy wykrystalizowane” odnaleźć będzie można surrealistyczne zestawienia i klimatyczne martwe natury, których atmosfera ociera się o świat z pogranicza baśni i snów. Obecne są na nich elementy magii natury, której człowiek od zarania dziejów próbował nadać ton duchowości i boskości. Zostały one wykonane technikami mieszanymi, a ich kompozycje inspirowane są pięknem minerałów i sudeckich krajobrazów. Olga Orlińska Szczyżowska – autorka obrazów – kilkanaście lat temu przeprowadziła się na Dolny Śląsk, gdzie działa jako animatorka kultury, przewodniczka górska i pilotka wycieczek. Swoją pasję do różnych dziedzin sztuki łączy z działalnością na polu turystyki i upowszechniania dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska.
"Szkło uranowe i minerały fluorescencyjne z Kopalni Podgórze",
wystawa eksponowana w Wieży Brackiej w sali ekspozycyjnej na II pietrze od 18.05.2024 do 31.08.2024 r. Prezentowana kolekcja szkła z kolekcji Kopalni Podgórze zawiera minerały uranu, które intensywnie świecą na zielono w świetle UV. Na wystawie znajdują się również minerały fluorescencyjne z kolekcji Muzeum Regionalnego w Lubaniu, które w ultrafiolecie święcą na różne kolory. Efekt WOW gwarantowany!
"Geoturystyka i rozwój"
prezentowana na Wieży Brackiej od 2020 r. (wystawa pol-czes w formie roll-upów). Jest to efekt wspólnej pracy siedmiu partnerów czesko-polskiego projektu GECON - Geologiczna przygraniczna sieć kooperacji (2018-2021). Głównym celem projektu jest nawiązanie współpracy instytucji zajmujących się badaniem, ochroną i prezentacją bogactwa geologicznego na pograniczu czesko-polskim i zwiększeniem potencjału turystycznego obu państw. Wystawa prezentuje bogactwo geologiczne na pograniczu czesko-polskim i wprowadza w ciekawy temat geoturystyki. Partnerzy projektu: Technická univerzita v Liberci - katedra geografie, Česka geologická služba, MAS Chrudimsko - Geopark Železné hory, Geopark Ralsko, Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy Oddział Dolnośląski im. Henryka Teisseyre'a we Wrocławiu, Stowarzyszenie Geopark Przedgórze Sudeckie, Muzeum Regionalne w Lubaniu.
"Przetrwać na przekór losowi - z dziejów klasztoru św. Marii Magdaleny od pokuty w Lubaniu",
Od 2021 r. eksponowana jest z okazji obchodów 700-lecia Zakonu Sióstr św. Magdaleny od Pokuty w Lubaniu Miejsce wystawy: Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty ul. Wrocławska 17 w Lubaniu. Zakon i muzeum sa współorganizatorami wystawy.
Zwiedzanie we wtorki w godz. 10.00-16.00 (co pół godziny, ostatnie wejście o 15.30). Grupy zorganizowane (do 10 osób), po wcześniejszym tel. uzgodnieniu pod nr tel. 75 646 15 94.